Ilmoittautuminen on alkanut!

24.10.2023

On taas aika pistää parastaan – Kouluruokakilpailu on täällä!

Kouluruokakilpailu 2024 on nyt startattu! Ilmoittautumisaika on 24.10.2023–31.1.2024. Kilpailuun voivat osallistua kaikenkokoiset koulukeittiöjoukkueet. Ainoa rajoitus on, että kullakin koululla voi olla vain yksi joukkue. Siispä nyt on aika ottaa maan herkullisin haaste vastaan ja tulla mukaan kisaamaan sankoin joukoin. Löytyykö juuri teidän koulustanne maan parhaat kouluruoan tekijät?

Tänä vuonna etsitään valtakunnan maistuvinta lasagnea. Jokaisessa annoksessa tulee hyödyntää IsoMitta lasagnelevyjä*, mutta muutoin raaka-aineet ovat valittavissa itse. Luotatteko perinteikkyyteen vai nojaatteko sittenkin yllätyksellisyyteen käyttämällä jauhelihan sijasta esimerkiksi kalaa, kanaa, kasviksia tai sieniä? Voisiko klassisen valkokastikkeen korvata jollain aivan muulla? Lasagnelle loihditaan myös annokseen sopiva lisäkesalaatti. 

Kouluruokakilpailun tärkeät päivämäärät

24.10.2023 Kilpailuun ilmoittautuminen alkaa

31.1.2024 Kilpailuun ilmoittautuminen päättyy

1.2.2024 Reseptiikan teko alkaa

15.3.2024 Reseptiikan teko päättyy. Reseptit syötetään reseptipankkiin osoitteessa www.kouluruokakilpailu.fi

10.4.2024 Kisapäivä (käydään omasta koulukeittiöstä käsin)

11.4.2024 Voittajien julkistaminen


Ilmoittaudu mukaan »


*Joukkue voi hankkia IsoMitta lasagnelevyt kampanjahintaan tukuista.

Tilaa uutiskirje

Tilaa Kouluruokakilpailun uutiskirje, niin saat ensimmäisenä tietoosi kilpailun uusimmat käänteet, muistutuksen kisan aikatauluista ja paljastuksia kulissin takaisista tapahtumista.