Kouluruokakilpailuun pääsi mukaan hyvä määrä osallistujia!

12.03.2024

Kouluruokakilpailuun saa osallistua tänä vuonna peräti kymmenkunta joukkuetta. Luovissa lasagnelaboratorioissa onkin nyt kova tohina – valtakunnan paras kouluruokalasagne vaatii rutkasti suunnittelua, kokeilua ja kehittelyä! Kiinnostuksella odotamme, millaisia luomuksia ammattikeittiöissä tällä kertaa syntyy.

Kisaajia kautta maan

Hirvensalmi, Naantali, Kerava, Kurikka, Vöyri, Raasepori, Vantaa, Juuka, Joensuu, Helsinki – siinä tämän vuoden osallistujien kotikaupungit. Innokkaita osallistujia on mukana jälleen kautta maan. 

Mitä tulee joukkueiden nimiin, on niissäkin käytetty kukkuroittain luovuutta: Elomaan Pirttihirmut (Elomaan koulu), Perhetalo Team Aurinko (Luonnonmaan perhetalo), Keravanjoen koulun Kuohu (Keravanjoen koulu), Keskuskeittiön Kultapallerot (Kurikan yhteiskoulu/keskuskeittiö), TGS-kitchenstaff (Tegengrensskolan), Loconuts (Karis-Billnäs Gymnasium), Rekolanmäen koulun Rinsessat (Rekolanmäen koulu), Poikolan pinkit pimut (Poikolan koulu), Rantakylän timanttikeittäjät (Kampus Bistro) sekä Maatullin Hönöt (Maatullin peruskoulu).

Reseptien hiomiseen on aikaa 15.3.2024 asti. Kilpailu ja voittajien julkistaminen on 10.–11.4.2024. Idearikkaita ja menestyksekkäitä suunnittelutuokioita jokaiselle joukkueelle. Tehdään yhdessä kisasta mahtava!

Tilaa uutiskirje

Tilaa Kouluruokakilpailun uutiskirje, niin saat ensimmäisenä tietoosi kilpailun uusimmat käänteet, muistutuksen kisan aikatauluista ja paljastuksia kulissin takaisista tapahtumista.